Tutkunun Performansla Buluşması

BFGOODRICH’İN TARİHİ

Üstün performans lastikleri üreticisi olarak, kurulduğumuz günden beri tutkuyla performansa odaklandığımızı söylemekten gurur duyuyoruz. Başarılı performans yarışlarından oluşan zengin mirasımız, aracınızın Baja çöllerinden24 Hours Le Mans Yarışına kadar her türlü mücadeleye her zaman hazır olmasını sağlıyor.

Asfalt zemin ve off-road yarışlarında yıllar boyunca sayısız zorlukla karşılaştık. Bu zorluklar lastiklerin performansıyla ilgili bize birçok önemli ders verdi. Mühendislerimiz bu bilgileri her sektördeki tüm ürünlere uyguladılar. Bu nedenle hangi tür sürüş tercih ederseniz edin, lastiklerimizin göreve uygun olduğundan emin olabilirsiniz.   

Celebrating 150 Years of Building | BFGoodrich® Tires

HER ŞEY BÖYLE BAŞLADI

1870 yılında Dr. Benjamin Franklin Goodrich, ilk lastik fabrikasını Kuzey Amerika’da Akron, Ohio bölgesinde kurdu. Daha o yıllarda bile performans, markanın DNA’sına işlemişti. Bu ruh, Benjamin’in oğlu Charles Cross Goodrich’i Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk lastik araştırma merkezini kurmaya sevk etti.  Bunun sonucunda, BFGoodrich Kuzey Amerika kıtasını doğudan batıya ilk kat eden araç olan Winton Touring Car için lastikler geliştirerek, daha 1903 yılında rakipleri arasından sıyrılmaya başladı.

BFGoodrich çok geçmeden hızla büyüyen havacılık sektörüne girerek insan taşımacılığı alanında yeni bir fırsat elde etti. Bu da mücadele odaklı markanın sınırları yeni yollarla aşmasına izin verdi. Marka, 1909 yılında Reims’te düzenlenen ilk uluslararası havacılık yarışında bir Curtiss Aeroplane Corporation uçağında 75km/s hız rekorunu elde etti.

1920’ler bir zamanlar imkansız olduğu düşünülen bir mücadelenin üstesinden gelme şansı sundu. 1927 yılında BFGoodrich, Charles Lindbergh’in ilk aralıksız transatlantik uçuşunu gerçekleştirdiği Spirit of St. Louis için lastik geliştirdi.

 

MÜCADELEDEN ASLA GERİ ADIM ATMADIK

Ve asla atmayacağız. Aşağıda BFGoodrich’in  geçmişi boyunca üstesinden geldiği önemli mücadelelere göz atabilirsiniz.

 • 1903: Amerika Birleşik Devletleri’ni aşan ilk araca BFGoodrich® lastikleri takılmıştı. 
 • 1914 ve 1915: BFGoodrich, Indianapolis 500 yarışını iki yıl üst üste kazanan ilk lastik üreticisi oldu.
 • 1927: Havacı Charles Lindbergh, BFGoodrich® lastikleriyle donatılmış bir uçakla ilk aralıksız transatlantik uçuşunu gerçekleştirdi.
 • 1977: BFGoodrich® Radial All-Terrain T/A® lastikleri, SCORE Baja 500 ve Baja 1000 yarışlarını kazandı.
 • 1981: Columbia uzay mekiğine BFGoodrich® lastikleri takıldı.
 • 1984: BFGoodrich® lastikleri ve Mazda, 24 Saat Le Mans Yarışında Şampiyonluk C2 galibiyetine doğru yol aldı.
 • 2002 - 2007: BFGoodrich, altı yıl üst üste Dakar Rallisi’ni kazandı.
 • 2006 - 2011: BFGoodrich, direksiyonu 5 yıl üst üste World Rally Cross şampiyonluğuna kırdı.
 • 2017: BFGoodrich, Dakar Rallisi dönüşünde normal binek araçlarla zafer kazandı.

 

ÖNEMLİ YENİLİKLER

Bizi heyecanlandıran sadece bitiş çizgisini geçmek değil. BFGoodrich, tüm lastik segmentlerinde sektör öncüsü teknoloji üretmeye kararlıdır.

 • 1947: Amerikan otomobilleri için ilk iç lastiksiz lastik.
 • 1965: Amerikan piyasasının ilk radyal lastiği: Lifesaver
 • 1967: İlk run-flat lastikler.
 • 1972: Diğer üreticiler “Çapraz kuşaklı” lastikleri geliştirmeye devam ederken, BFGoodrich Kuzey Amerika’da radyal touring lastiklerini tanıttı.
 • 1976: Dünyanın ilk all-terrain lastiği.
 • 1996: İlk ağır kamyon/ticari lastik serisini piyasaya sürdü.
 • 1999: Renkli sırtlı ilk lastik piyasaya sürüldü: Scorcher T/A.
 • 2002: Dünyanın ilk 24 inç 4x4 lastikleri piyasaya sürüldü.
 • 2016: SCORE BAJA Racing’in 40. yılı ve Radyal All-Terrain lastiğin 40. yıldönümü kutlandı.

Geçmişimizden gurur duysak da geleceğe odaklanıyoruz. Biz dünyanın her yerinde üstesinden gelebileceğimiz yeni mücadeleler arayışındayken tüketim ürünleri ve ticari ürünlerle ilgili yeni haberler, etkinlikler ve topluluklar için bizi takip edin. 
 

BFGOODRICH VE REKABET

İki yıl üst üste Indianapolis 500 yarışlarını kazanan ilk lastik üreticisi olması, bu performans odaklı ikonik marka için sadece bir başlangıçtı. Marka kısa bir süre sonra yarışların daha toprak tarafına olan tutkusunu keşfederek saygın bir off-road itibarı kazandı. BFGoodrich, Baja çöllerinden Dakar bayırlarına kadar her yere gitti ve hepsini fethetti.

Aslında all-terrain kategorisini ortaya atan lastik üreticisinin bugün hâlâ toprak yollara hükmediyor olması hiç de şaşırtıcı değil. 1972 yılındaki ilk Baja 1000 galibiyetinden beri, BFGoodrich 200’den fazla off-road şampiyonluk kazandı. 1986 ile 2007 yılları arasında 21 kez üst üste Baja 1000 yarışlarını kazanan BFGoodrich, Kuzey Amerika çöl yarışları için referans haline geldi.

Ancak büyük rakipler gibi BFGoodrich yerinde duramadı ve başka neler sunduğunu görmek istedi. Dünya Ralli Şampiyonasında (WRC) Sébastien Loeb’in beş yıl üst üste unvan kazanmayı garantilemesine yardımcı olması, ayrıca Citroën ve Ford takımlarının üreticiler şampiyonasını kazanmasını sağlaması ile 2006, BFGoodrich’in dünya çapındaki mirasında bir dönüm noktası oldu. BFGoodrich, WRC’de kısa bir sürede (2006 - 2010) herkese açık pilotlar ve üreticiler klasmanındaki tüm unvanları kazandı. Marka aynı zamanda 2007 yılında IRC’ye katılarak Peugeot ile ilk yılında şampiyonluk yaşadı.

Bu başarısının ardından BFGoodrich, FIA Cross Country Rallisi Dünya Kupası ve Dakar’daki şampiyonluklar elde etti. 2000’li yılların ortasında 8 kez Dakar şampiyonluğu kazanan BFGoodrich, 2016 yılında kaldığı yerden devam ederek Peugeot Ekibini zafere taşıdı.

Marka, BFGoodrich lastiklerinin üstün kalitesini gösterdiği toprak, kum, çakıl ve asfalt gibi farklı yüzeylerde ürünlerin çeşitliliğinin ve güvenilirliğinin kanıtlandığı Kuzey Amerika başta olmak üzere çeşitli yerel yarışlarda da halen önemli bir oyuncudur.

history

BFGOODRICH MARKASININ MİSYONU

DEĞERLERİMİZ ZAMANA YENİK DÜŞMÜYOR

İster asfalt, ister off-road sürüş isterse yük taşımacılığı olsun, seyirci kalacak türden sürücüler değiliz. İşe elini atan, direksiyonun başına geçen ve kendimizi kanıtlamak için tüm fırsatları arayan kişileriz. İşimiz bitene kadar da vazgeçmiyoruz.

Markamız, sürüş tutkunları için sürüş tutkunları tarafından üretildi. Bu yüzden her zaman şunları sunmaya söz veriyoruz:

KİŞİSEL DENEYİMLER

Dünyanın her yerinde birçok etkinlikte müşterilerimizle omuz omuzayız. Fuarlardan halk düzeyinde küçük girişimlere kadar katılmamızı istediğiniz bir yarış veya topluluk varsa lütfen bize bildirin.

OLAĞANÜSTÜ KABİLİYET

Hem asfaltta hem off-road sürüşte, zorlu ve aşırı koşullarda performans sunmak için tasarlanmış lastiklerimizle benzersiz kabiliyet sunuyoruz.

KANITLANMIŞ GÜVENİLİRLİK

Rekabette ve günlük hayatta, yolda, arazide ve uzun menzilli taşımacılıkta güvenilirliğimize dair tüm şüpheleri giderdik.

AMACA YÖNELİK TASARIM

İster performans ister görünüm olsun, her tasarım bir amaç doğrultusunda yapılmıştır.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı işlevler istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca tarama sırasında olağan dışı davranışlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya güncelleyin/yükleyin.