Daimi öncünün destanı

BFGoodrich markası ilk kurulduğundan bu yana, öncü ruhunu ve performansın sınırlarını daha fazla zorlamak konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Bu düşünce yapısı, lastik sektöründe önemli kazanımları beraberinde getirmiştir. Bu efsanevi başarı öyküsü, üstesinden başarıyla gelinen zorlukları, lastik geliştirme alanında iz bırakmış önemli ilkleri ve kayda değer gelişmeleri içermektedir.
Portrait du Dr. Benjamin Franklin Goodrich

BFGoodrich Lastiklerinin hikayesi , şirketi 1870 yılında kuran ve daha sonra lastik sektörünün en önemli ve bilinen isimlerinden biri haline gelen girişimci ve ileri görüşlü Dr. Benjamin Franklin Goodrich ile birlikte başlar. BFGoodrich’in mirası, dünya genelindeki sürücülerin günlük hayatını kolaylaştırmamızı ve araç kullanımını daha güvenli ve eğlenceli bir hale getirmemizi sağlayan tüm başarıların ve zorlukların meyvesidir. Bunu elde etmek adına, binlerce çalışan yeni ve yüksek performanslı ürünler geliştirmek, otomobil sektöründeki bu segmentte liderliği sürdürmek için hayal güçlerini ve yeteneklerini kullanmaktadır.

BFGoodrich’te, araçlarının bütün potansiyelini ortaya koymak ve hepsinden önemlisi sürüşten keyif almak isteyen insanlar için lastik üretiyoruz. Siz de sürüş tutkunuysanız bizden birisiniz demektir! Lastiklerimiz, günlerini zorlu yollarda ve dünyanın farklı yerlerindeki yarış parkurlarında geçiren gerçek otomobil tutkunları tarafından geliştirilmektedir. Bu çalışanların uzmanlıkları, markanın Sebring’in asfalt yollarından Baja’nın tozlu yollarına kadar katıldığı her yarışta kazandığı başarılarla ödüllendirilmektedir. Uzmanlarımız, bu sürecin temel taşını oluştururken teknolojinin yarış araçlarından seri üretilen araçlara transferini sağlamaktadır. Bu sayede BFGoodrich müşterilerine, yarış dünyasında kullanılan en iyi teknolojilere sahip olan ve performans, kalite ve dayanıklılık garantisi veren lastikleri sunmaktadır.

Historique - calendrier 1921

Her şey 1870 yılında yerel yatırımcıların desteklediği Dr. Benjamin Franklin Goodrich’in Kuzey Amerika’da Akron, Ohio bölgesinde ilk lastik fabrikasını kurmasıyla başladı.
Daha o yıllarda bile, performans, markanın DNA’sına işlemişti. Bu ruh, Benjamin’in oğlu Charles Cross Goodrich’i Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk araştırma merkezini kurmaya sevk etti. Bunun sonucunda, BFG Kuzey Amerika kıtasını doğudan batıya ilk kat eden araç olan Model A Ford için lastik geliştirerek, daha 1903 yılında rekabet üstünlüğünü kazandı.

Havacılık sektörünün hızla gelişmesiyle birlikte BFG insan taşımacılığı alanında yeni bir fırsat elde etti. Marka, 1909 yılında bir Curtiss Aeroplane Corporation uçağında Reims’te düzenlenen ilk uluslararası havacılık yarışında 75km/s hız rekorunu elde etti. Havacılık sektörüyle sağlanan bu yakınlık, 1920’li yıllarda yeni alanlarda devam etti. O yıllar, mesafe rekorlarının kırıldığı, maceracıların göz doldurduğu yıllardı. 1927 yılında BFGoodrich, Charles Lindbergh’in aktarmasız ilk Atlantik ötesi uçuşunu gerçekleştirdiği Spirit of Saint-Louis için lastik geliştirdi.