ourhistory

Bir varmış bir yokmuş... BFGoodrich

Çöl tozu, kum ve çamurun bugünkü arazi yarışlarının olmazsa olmazı olduğunu herkes bilir. Öte yandan, BFGoodrich lastiklerinin araba yarışı zaferlerinin dışında da birçok farklı etkinliğe katkıda bulunduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Heyecan verici tarihimizi keyifli anekdotlarla birlikte sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Nasıl başladı?

benjamin goodrich

1870 yılında, Dr. Benjamin Franklin Goodrich, Kuzey Amerika bölgesindeki Ohio eyaletinde yer alan Akron şehrinde bir kauçuk endüstrisi kurdu.

Başlangıçta fabrikada bisiklet lastikleri üretiliyordu; ardından gelişmekte olan otomobillerin hızını ve yükünü taşıyabilecek araba lastikleri üretilmeye başlandı. Bu gelişme, Benjamin Franklin’in oğlu Charles Goodrich’in Birleşik Devletler’de ilk lastik araştırma merkezini açmasına önayak oldu.

BFGoodrich kısa süre içinde hızla büyüyen havacılık endüstrisine girerek mobiliteyi iyileştirmenin diğer yollarını da keşfetti. Bu sayede, yeni yollar deneyerek sınırları zorlayan yenilik odaklı bir marka oluşturuldu.

 • Marka, 1909 yılında Reims’te düzenlenen ilk uluslararası havacılık yarışında bir Curtiss Aeroplane Corporation uçağında 75 km/s hız rekorunu elde etti.
   
 • 1920’lerde daha önce imkansız olduğu düşünülen bir başarı elde edildi. 1927 yılında BFGoodrich, Charles Lindbergh’ün aktarmasız ilk Atlantik ötesi uçuşunu gerçekleştirdiği Spirit of St. Louis için lastik geliştirdi.
   

Geçmişten bugüne dek zorluklardan asla kaçmadık. Bundan sonra da zorluklara göğüs germeye devam edeceğiz. Aşağıda, BFGoodrich’in başarılarla dolu geçmişinde üstesinden geldiği önemli zorluklardan bazılarını görebilirsiniz.

chronologicaltimeline challenge responsive tk 1

Marka geçmişimiz sinema üzerinde de etkili oldu

“Bullitt” - San Francisco, 1968

Kameraların takip ettiği Steve McQueen yeşil bir Ford Mustang’e biniyor. Aracın motorunu çalıştırıyor ve sinema perdesinde heyecanlı bir kovalamaca başlıyor.

Tüm lastikler gıcırdıyor ve araç San Francisco’nun eğimli sokaklarında adeta havalanıyor... “Bullitt” filmindeki bu kült sahne, binlerce izleyicinin sanki Mustang’de Steve McQueen’in yan koltuğundaymış gibi yerlerine yapışmasına neden oldu.

Sizce bu aksiyon sahnesinde hangi lastikler kullanıldı? BFGoodrich!

Batman ve diğer ünlü araba sahneleri

Batman fanları, bu süper kahramanın ilk film uyarlamasında (1939) Batmobile’ın BFGoodrich lastikleri üzerinde gittiğini duyduğuna şaşırabilir. Penguenin işi oldukça zordu!

Dahası, Çılgın (“Smokey and the Bandit”) adlı filmde (1977) Burt Reynolds’ın Pontiac Firebird aracıyla katıldığı nefes kesen araba takibi sahneleri ve ayrıca, aksiyon sahnelerinin TV ekranlarında unutulmaz anlar yaşattığı “The Dukes of Hazzard” dizisindeki (1979) efsanevi General Lee için de BFGoodrich lastikleri tercih edildi.

Filmlerde bile zorlu sahnelerde lastiklerimizin tercih edilmesinden ötürü gururluyuz.

Markamız Tarihte de yerini aldı

1310794 charles lindbergh

Charles Lindbergh

Lastiklerimizin, sinema sahnelerinde kullanılmadan önce tarihi olaylara katkıda bulunduğunu biliyor muydunuz?

1903 yılında Horatio Nelson Jackson, arabayla Birleşik Devletler’i baştan başa geçen ilk insan oldu. Sizce Winton binek aracında hangi lastikler takılıydı? Tabii ki BFGoodrich lastikleri!

Charles Lindbergh 1927 yılında, aktarmasız tek kişilik ilk Atlantik ötesi uçuşunu gerçekleştirdi. Uçağın başarılı bir kalkış ve iniş yapmasını sağlayan lastikleri de BFGoodrich lastikleriydi.

Tarihe öncülük eden bu kişiler hem yolda hem havada kitleleri heyecanlandırdı, onlara tanıklık edenleri mutluluk gözyaşlarına boğdu ve zamanında imkansız görünen yeni bir rekora imza attı.

Bu kahramanların güvenebileceği yüksek performanslı, güvenli ve verimli lastiklerle bu maceralara katkıda bulunmuş olmaktan ötürü gururluyuz.

Geçmişimiz zaferlerle bezeli

Bu tarihi başarılara ek olarak motor yarışlarında da çeşitli zorlukların üstesinden geldik. İlk olarak Indianapolis 500 yarışlarında üst üste başarı elde eden ilk lastik üreticisi olduk.

Ardından, yarışların daha zorlu kısmına yönelmek istedik ve arazi yarışlarında büyük bir itibar elde ettik. Baja çöllerinden Dakar’ın çorak arazilerine kadar BFGoodrich birçok yarışa katıldı ve birçok başarı elde etti. 

1913 indianapolis 500

Indianapolis 500 , 1913

moser g 240185

Moser G 240185

Hem yol hem de arazi yarışlarında yıllar içerisinde birçok güçlükle karşı karşıya kaldık ve bu güçlükler sayesinde lastiklerin işleyişine ilişkin önemli dersler çıkardık. Mühendislerimiz bu kazanımları, tüm segmentlerdeki her bir ürüne uyguladı.

 

Arazi yarışlarında liderliğimiz devam ediyor

Arazi lastikleri kategorisini sektöre ilk sunan lastik üreticisi olduğumuz düşünüldüğünde, bugün hala arazi koşullarında birinci seçim olmamız şaşırtıcı değil.

1972 yılında elde ettiğimiz ilk Baja 1000 zaferi sonrasında 200’den fazla arazi yarışını başarıyla tamamladık. Buna, 1986 ve 2007 yılları arasında art arda elde ettiğimiz ve BFGoodrich markasının Kuzey Amerika Çöl yarışı için birincil tercih olmasını sağlayan 21 Baja 1000 zaferi de dahil.

history

Öte yandan, diğer büyük rakipler gibi BFGoodrich de bu kazanımlarla yetinmeyerek başka hangi başarılara imza atabileceğini görmek istedi.

2006, küresel geçmişimizde bir dönüm noktası oldu. Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) Sébastien Loeb’in beş yıl üst üste unvan kazanmayı garantilemesine yardımcı olduk ve Citroën ve Ford takımlarına Markalar şampiyonasını kazandırdık.

WRC’de kısa bir sürede (2006-10) herkese açık tüm pilotlar ve markalar klasmanındaki unvanları kazandık. Marka aynı zamanda 2007 yılında IRC’ye katılarak Peugeot ile ilk yılında şampiyonluk yaşadı.

BFGoodrich bu başarıları, FIA Kros Rallileri Dünya Kupası ve Dakar yarışlarında unvan elde ederek taçlandırdı. 2000 yılı ortalarında sekiz Dakar zaferi elde eden BFGoodrich, Peugeot Takımını zafere taşıdığı 2016 yılında yarışlara kaldığı yerden devam etti.

etape8 dakar2021 691 cropped

Marka, BFGoodrich lastiklerinin toprak, kum, taşlık ve asfalt gibi farklı yüzeylerdeki kalitesinin ön plana çıkarak, BFGoodrich ürünlerinin çeşitliliğini ve güvenilirliğini kanıtladığı Kuzey Amerika başta olmak üzere birçok yerel yarışta adını duyurmaya devam ediyor.

Yarış dünyasındaki kapsamlı varlığımız, bazı temel ortaklıklar sayesinde mümkün oldu. 

Tüm bu zorlukları üstlenerek başarılı olmamızı sağlayan ne miydi?

Tutku. Heves. Maceranın verdiği heyecan. Zafere ulaşmanın verdiği mutluluk. Ve her zaman yaptığımız gibi imkansızı başarmak için sınırları zorlama isteğimiz. Bunlar, yeni akıllı teknolojiler sunarak yenilik yapmamıza ve performansımızı artırmamıza yardımcı olan unsurlardır.

Gerçekleştirdiğimiz önemli yenilikler

Sunduğumuz bazı önemli yeniliklere bakarak yalnızca bitiş çizgisini geçmeye odaklanmadığımızı anlayabilirsiniz:

 • Amerikan otomobillerinde ilk şambrelsiz lastik (1947)
 • Amerika pazarındaki ilk radyal lastik (1965)
 • Patlak halde gidebilen ilk lastik (1967)
 • İlk all-terrain lastik (1976)
 • İlk ağır kamyon/ticari araç lastik serisi (1996)


Aşağıdaki video BFGoodrich lastiklerinin 150. yılına özel olarak hazırlandı.

Celebrating 150 Years of Building | BFGoodrich® Tires

Sürüş tutkunları için sürüş tutkunları tarafından üretildi

Sürüş tutkunlarının ilk adresiyiz. Neden mi? Çünkü biz de sürüş tutkunuyuz! İşimize tutkuyla bağlıyız ve bu tutku sayesinde hedeflerimize ulaşabiliyor ve hayallerinizi gerçeğe çevirme motivasyonu elde ediyoruz.

Yenilik sınıflarını zorlayarak, daha fazla sayıda yarış kazanarak ve güçlü duygular ve adrenalin patlamaları yaşatarak ilerlemeye devam edeceğimize söz veriyoruz. Hedefimiz, gözü pek sürücülerin arzu ettiği heyecanı yaşamasını sağlamak ve lastiklerimizle tarihe adımızı yazdırmaya devam etmektir

Fuarlardan küçük ölçekli toplumsal girişimlere kadar dünya genelindeki birçok etkinlikte müşterilerimize destek oluyoruz. Hem yol hem de arazi koşullarında, zorlu ve ekstrem koşullarda ideal performansı sergilemek üzere tasarlanmış lastiklerimizle benzersiz bir kapasite sunuyoruz.

Hem yarışlarda hem de günlük yaşamda, yol ve arazi koşullarında ve uzun mesafelerde performansımıza ilişkin tüm şüpheleri ortadan kaldırdık.

Peki ya siz? Direksiyonun başına geçerek maceranın tadına varmaya hazır mısınız?

fresh 020521 getsomephoto 020828 1
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı işlevler istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca tarama sırasında olağan dışı davranışlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya güncelleyin/yükleyin.